worldoffcb

Győzve veszíteni, veszítve győzni

Slavia Praha - Barcelona meccsértékelő

2019. október 24. - PT10

Ironikus dolog ez a futballnak nevezett valami. Adott egy mérkőzés, 2 csapat, 22 játékos, 1 bíró. Különböző erőfölények, más háttér, merőben más történetek, de a végén mindig születik egy eredmény. És bármelyik helyzetben, teljesen mindegy hogy mik az előbb felsorolt tényezők, egy valami közös: győzelemnek nem lehet nem örülni. És mégis a futball az a dolog, ahol egyszerre történhet meg hogy a vesztes csapatot hősként, a győztest viccként kezeli mindenki. Ez történt kedd este is a Bajnokok Ligája harmadik csoportkörében a Slavia Praha - Barcelona összecsapás után.

A meccs szerkezete nem igazán bonyolult, menjünk gyorsan át rajta:

1-15. perc: A Slavia nagyon megilletődötten kezdi a meccset, melynek eredményeként a Barcelona gyorsan talál egy gólt. A hazaiaknak idő, amíg kiheverik a gyors találatot, a Barcelona abszolút dominál.

15-30. perc: Folyamatosan lazul a katalán nyomás, egyre több és látványosabb helyzetet tud kidolgozni a hazai csapat.

30-45. perc: Teljes Slavia-dominancia, az eredményt csak ter Stegen tartja, most a Barcelona játszik teljesen megilletődötten.

45. perc: A félidőben igazából inkább Valverdének kellene változtatnia, hisz a hazaiak lefocizták a félidő második felében a Barcát.

45-57. perc: Még sokkal jobb hazai csapat, melynek eredménye az egyenlítő gól. A Barca már mintha pályán sem lenne.

57. perc: Semmiből jövő Barca-gól, újra vezetnek a vendégek.

57-80. perc: A vezetés tudatában megint lazább a Barca, ugyan kidolgoznak helyzeteket, de semmit sem sikerült belőni, miközben a Slavia is lábadozik.

80-95. perc: Erre nem találtak ki szavakat.

Mit láttunk tulajdonképp? Láttunk egy klasszikus Ernesto Valverde-féle Barcelonát eredmény-centrikus játékkal. Amint megvan a vezetés, szépen visszaáll mindenki, ha elég ügyesek, akkor csak védekezni, hiszen ilyenkor támadással sem kell fáradozni. Messi és Suarez nyugodtan megsétáltatják a kutyuskáikat elöl, Busquets grillpartizik egyet, de Jong és Arthur esetleg megpróbálnak valami játékhoz hasonló dolgot, Griezmannt meg a rendőrök keresik, annyira eltűnt. És közben a hátsó ötös dolgozik, ki szarul, ki jobban, ahogy a nap hozza. Ha minden jól alakul, akkor az ellenfél van olyan kedves és nem zavarja meg a társaságot nyári vakációjuk során és a meccs után Ernő szépen a kamerába grimaszolva elmondja, hogy pontosan ilyen kemény ellenfélre számítottak, ha pedig éppen vajas felére esik a kenyér és kiszopik a csapat, akkor pedig Ernő szépen a kamerába grimaszolva elmondja, hogy pontosan ilyen kemény ellenfélre számítottak.

Igen, győzött a csapat. Igen, 3 ponttal vezetik a csoportot. Igen, tovább fognak jutni. Itt nem emiatt megy a sírás. Ezek mind szép és jó dolgok, csak éppen senkit se érdekelnek. Mi érdekli az embereket? Hogy meglesz-e a BL-cím. Miért ez érdekli őket? Mert ez lett megmondva. Ki mondta meg? Mindenki ezen a kibaszott klubon belül. Meg lett mondva hogy ez a cél, akkor pedig a szurkolónak is ez a cél. És a célhoz mérten kell értékelni a csapatot, nem pedig az a logika mentén, hogy "lehetett volna rosszabb is, pl. nem nyerünk".

Itt az a nagy probléma, hogy nem fog BL-t nyerni a csapat idén sem. Ehhez nem kell zseninek lenni, a sokévi tapasztalat a bizonyíték. Olyan még az életben nem volt, hogy egy későbbi, májusi-júniusi győztesnek az októberi, Slavia Praha elleni játéka és MENTALITÁSA így nézett volna ki. Egyszerűen nem. Szarból nehéz várat építeni, főleg pár hónap alatt, szezon közben. A Bajnokok Ligája nem az a játszótér, ahol ezt még meg lehet csinálni. Itt nem a Ludogorets meg Azerbajdzsán az ellenfelek, akik ellen bármi megtörténhet. Itt a teljesen kész csapat benyomását keltő Liverpool, Manchester City, szerencsésebb esetben a "csak" kiemelkedő Juventus vagy Bayern München lehetnek a vetélytársak.

A játékról még el lehet azt mondani, hogy éppen rosszabbul ment vagy majd feljavul következő meccsre, de a mentalitás egy konstans, a szezont alapjaiban meghatározó dolog, melyet nem lehet ugyanazzal az edzővel egyik napról a másikra megváltoztatni. És ha a csapatba az van évek óta belenevelve, hogy márpedig idegenben a Kiskunhalasi Általános Iskola 3/B csapata ellen is bekkelni fogunk, akkor azok a játékosok kurvára nem fognak abban az évben BL-t nyerni. Ennyi. Majd jön a következő Róma vagy Liverpool, maximum ezúttal máshogy fogjuk majd hívni. Lehet fogadásokat kötni, hogy ezúttal melyik városban fog megtörténni.

Lehetne még beszélni Cruyffről, Guardioláról vagy Xaviról de igazság szerint én már baromira unom. Igen, elfogadtuk és megértettük hogy más idők vannak, át is lehet szokni és a szurkolónak már nem az az elvárása hogy a totális futballt vagy a tiki-takát játsszátok. Annyi lenne az elvárás, hogy viselkedjetek úgy, mint egy rohadt 810 milliót érő csapatnak kéne egy 28 milliós ellen.

Slavia Praha - Barcelona 1-2

ter Stegen - Eleve nincsenek rossz képességei, de a csapat előszeretettel emeli ki azokat mostanában. Nyolc védéséből kettő volt nagyobbnak mondható, egy pedig hatalmas bravúr, de ezek nagyon kellettek a győzelemhez.  Jó lenne, ha nem neki kéne megint az egyik legjobbnak lennie a szezonban. 9

Alba - Nagyon szeretném látni az idei első kimagasló teljesítményét, de ha azt nem is, akkor valami olyat ami nem ennyire bántóan rossz. Még mindig nem régen tért vissza a sérüléséből, ez a mentsége, mert amúgy csak a magyar szurkolók közkedvelt mondását tudom említeni: kurva gyenge! 5

Pique & Lenglet - Én őszintén nem tudom hogy a gólnál mit csináltak, meg úgy az egész védelem borzasztóan esetlen volt, de a meccs végi sok mentésük feltornássza az egyébként meglehetősen gyenge pontokat, amiket adtam volna. Mindenesetre érdemes elgondolkodni, hogy ez az ő hibájuk, vagy a középpályáé, aminek a védelem issza meg a levét. 5.5

Busquets - Grillparti. Méltatlanul alakul Busquets utolsó pár szezonja a Barcával. Nagyon régen nem lájuk már azt a legendás védekező középpályást a hatalmas játékintelligenciájával és pontosságával, de az utolsó másfél évben ez már valami teljesen más a fakuló Busquetshez képest is. Lassú, körülményes, átjáróház. Nem értem, miért a kezdő tagja, szerintem Valverde maga se tudja. 5

de Jong & Arthur - Itt jön be a védőknél feltett kérdés, hogy vajon mennyire nem a védelem, hanem a középpályások felelőssége a csapat átjáróház-szerű védelme? Nekik kéne felvenniük a területet, összezárniuk, és ami a legjobban hiányzott; viszonylag közel helyezkedni a védelmi vonalhoz. Utóbbi fájóan nem történt meg a tegnapi nap folyamán, a srácok össze-vissza rohangáltak, és a támadójátékot sem tudták megfelelően megalapozni. Gyenge. 6.5

Griezmann - Én tényleg sajnálom már a srácot, hogy ő a következő megszenvedője az edző alkalmatlanságának és fafejűségének, ő a legújabb méregdrágán vásárolt sztár, aki nem a posztján játszik, és baromira nem azt kell csinálnia, amihez igazán értene. És talán mégis ő az első, akin azt látom, hogy tényleg nem foglalkozik ezzel, hanem addig dolgozik, amíg el nem végzi amit kértek tőle. Griezmann védekezőmunkája dicsérendő, tegnap ugye látványos volt, amikor a saját tizenhatoson belül szerelte a kilépő ellenfelet. Nagy kár, hogy az energiája elmegy erre, mert így a támadásban nem nagyon lehet hasznát venni. Persze nem az ő hibája. 6.5

Messi - Az argentin jelentette a csapat egyfős támadósorát a tegnapi nap, gyakorlatilag egyedüliként volt veszélyes az ellenfél kapujára, a gólt is ő szerezte természetesen. Nem azt mondom, hogy élete meccsét játszotta, ő is részt vett a tömérdek kimaradt helyzetben, de tisztelem, hogy egyedüliként képes volt megverni a Slaviát. 8

Suarez - Ha ő nem érzi ezt kínosnak, én már tényleg nem fogom. Elengedtem már jó ideje ezt a dolgot. Majd látunk egy új csatárt, hogyha az uruguayi eligazol vagy visszavonul innen, addig nézegetjük a Camp Nou-s félollók és idegenbeli lófaszok váltakozását. 6

Dembele - De most komolyan, feltűnt valakinek egyáltalán, hogy pályán van? 5

Vidal - Az idei (és Busquets) teljesítményével nálam kiérdemelte, hogy a kezdő tagja legyen. Ha Paulinhoval működött, vele is menne.

Rakitic - Bármennyire is szeretem, megérdemli jelenlegi helyét, egyben nagyon tisztelem, hogy utolsó, szinte már időhúzó csereként beállva egy hatalmasat vetődött, és jó eséllyel góltól mentette meg a csapatot.