worldoffcb

És Suárez csak rázza, és rázza, és rázza...

Barcelona - Eibar meccsértékelő

2019. január 15. - mb22

whatsapp-image-2019-01-13-at-19_53_22.jpegMeglehetősen üde színfoltja az Eibar a LaLigának a maguk felvállalós játékával. Mendilibar csapata lényegében az ellenfél térfelén próbálja meg irdatlan munkával hibára kényszeríteni az ellenfelet, ehhez azonban több dolog is kell. Az első, és legfontosabb: elképesztő fegyelem, és terhelhetőség. Mivel az ellenfél nyilván megpróbálja széthúzni majd az ilyen csapatokat, fel kell arra készülni, hogy nagyrészt oldalirányú mozgásokból lesz rengeteg, ami hamar kiszívja a csapatot. Kell továbbá egy magabiztos, pontos védelmi vonal. Nem lehet letámadni hosszú csapattal, ezért az ilyen magas pressinget gyakorló csapatok védelme rendszerint a félpálya környékén tanyázik. Ha itt egy Suárez szintű csatárnak helye van, és az egy Messi szintű szervezőtől kap egy labdát, maga a Jóisten sem állhatja útját.

mini_r5i5961.JPGLényegében ezt is csinálta az Eibar. Megpróbálta Piquét és Lengletet olyan 15 méteren hibára kényszeríteni, ami az első félidőben sokmindent megváltoztatott. Az egyik, hogy meglehetősen mélyen volt a Barcelona majdnem egész csapata. A két centerbekk kihúzódott a vonalak irányába, Sergio visszalépett gyakorlatilag 3. védőnek, Alba és Roberto kicsit fentebb próbálták a feléjük továbbított labdát azonnal, nagy nyomás alatt pontosan megjátszani. Itt egy kicsit örültem Semedo mellőzésének, erre majd Robertonál bővebben kitérek. Messit 45 percig egész korrekt módon sikerült blokkolni, azonban ennek eredményeképp kevesebb figyelem jutott Coutinhora, és Suárezre, nem véletlen kettejük pazar összjátéka eredményezte a gólt.

mini_2019-01-13-miguel-ruiz-barcelona-eibar-59.JPG45 perc elteltével pedig az Eibaron volt a sor, hogy lépjen, de nem tudott. Kezdett kijönni a csapatok közti minőségbeli különbség. Valverde bevállalta - merészen - hogy egy félidőn át a taktika a következő: Ter Stegen odaadja a két belső védő egyikének a labdát, azok vagy középen vagy oldalt megpróbálják feljebb játszani azt. Amint pedig olyan magasságba jutott, el lehetett kezdeni Suarezt, vagy Coutinhot, vagy Messit futtatni. Ez meglehetősen rizikós volt, mert 15 méteren egy hiba nagyon komoly gondot jelent. És bejött a képlet. Az Eibar futómennyiségben magasan verte a Barcát, aki azonban a magabiztos, kis játékával szép lassan felőrölte az ellenfél energiakészletét, és jöhetett a megtorlás. A második félidőre a fellazult Eibar több olyan hibát is vétett, amelyet a Barca ugyan nem bosszult meg, de Mendilibarnak fejvakarásra adhatott okot, valamint nem egyszer Asier Riesgo embertelen védései mentették meg a vendégeket egy mégsúlyosabb vereségtől.

mini_2019-01-13-miguel-ruiz-barcelona-eibar-33.JPGMessi, majd Suárez révén 60 perc játék után tehát az állás már 3-0 volt, és itt teljesen összedőlt az Eibar. Valverde két fontos tényezőt ragadott meg, majd vetette be sebészi pontossággal: a keretek közti minőségbeli különbséget, és az ellenfél kiszipolyozását. Taktikailag tehát minden téren fölényesen győzött a Barcelona. Ez a játék a LaLiga kisebb csapatai ellen eredményes, ahol egy kis presszinggel hibára lehet kényszeríteni az ellenfél védőit, de Piqué vagy Lenglet esetében ez most sajnos olyannyira besült, hogy:

mini_r5i5925.JPGBarcelona 3-0 Eibar (Suárez 2x, Messi)

Ter Stegen - nem ezen a meccsen kellett megvillogtatnia a klasszisát, de lábbal megint remekelt. Meglehetősen nagy nyomás alatt osztogatta hátul a labdákat, és valahogy majdnem mindig embert sikerült találnia. Hihetetlen a faszi lábbal. Amit meg kellett, azt megfogta. 7

Piqué/Lenglet - kettejüknek ez volt szerintem idén a legmagasabb szintű teljesítménye. Túl azon, hogy nyomás alatt gyakorlatilag hibátlanul, és nem kevés hidegvérrel választottak mindig jó megoldást, a területeket is lezárták, és gyakorlatilag elcsépelt lövöldözésre szorították az ellenfelet, amely veszélytelennek bizonyult. Ez az a stabilitás, ami megkövetelt a Barcelona védelmétől, és ez az, amit most megint sikerült megvalósítani. 8,5

Roberto - azért örülök, hogy ő kapott helyet, mert Semedo meglehetősen gyakrak képes hajmeresztő driblingekbe kezdeni, aminek ez ilyen magasan védekező ellenfél esetén meglehetősen nagy a kockázati hányada. Ezzel ellenben Roberto tudja, mikor kell a minimumra törekedni, de azt hajszálpontosan végrehajtani. És ezt is tette. 8

Jordi Alba - kiemelt figyelmet kapott, ugyanis tudta az Eibar, hogy ha elfut, a mögötte nyíló területek micsoda lehetőségeket hordoznak magukban, így megpróbálták ezt valahogy kicsikarni belőle. De Alba nem az a gyerek, akit olyan könnyen átbasznak, és figyelt erre. Klasszisából eredően tudta, mikor mehet el, és mikor nem. Azt már csak meg sem említem, hogy milyen menetrendszerű pontossággal robban be Messi labdáira. Nagyon nehéz dolga lesz a Barcának, ha őt egyszer majd pótolni kell. Posztján jelenleg a legjobb a világon. 8,5

Busquets - a hétközi gyengélkedése után ez most megint egy szép teljesítmény volt. Rengeteg munkát rakott a pályára. Az az áldatlan szerep jutott neki, hogy a két kihúzódó cb közt igen mélyről kezdje el a támadásépítést úgy, hogy mind ő, mind a társak nyomás alatt vannak. És ott nem hibázhatott. Nem is tette. 8

Arthur - kezdem azt hinni, hogy ő fogja Iniestat pótolni. Óriási potenciál van a gyerekben, és egyszer nem vall kudarcot. Pont az ő stílusa az, amivel az egyik legjobban meg lehet bontani az egyébként meglepően szervezett letámadást. Tapadt hozzá a labda, kis területeken vezette nagyon jól, és ezzel 2-3 ember figyelmét is magára vonta, amíg a többieknek volt idejük a játék folytatása érdekében megfelelő helyet keresni. 9

Rakitic - a mindenesünk megint mindeneskedett kicsit. Hol Sergionak segített, hol ő jelentette az összeköttetést Arthur és a támadósor közt, hol pedig olyannyira fent helyezkedett egy Messivel való váltás eredményeképp, hogy nem egyszer lesen fogták. Ő a másik, aki unikumnak számít, és akit nem lesz egyszerű pótolni. 8,5

Coutinho - korábban egy posztban az oldalon kiálltam mellette, és most azzal a várakozással ültem le meccset nézni, hogy vajon megérte e. És meg. A kritikák közül nem egyre sikerült most válaszolnia a tegnapi, meglehetősen parádés teljesítményével. Az látszik, hogy ő még nem egy vezér egyéniség. Nem is lesz az egy év után. De egy ösztönös zseni, aki tegnap valahogy nagyon érezte, mikor hol kell lennie, mikor kinek kell továbbítania, és mindhárom gólból kivette a részét. Ez még nem az emelkedő vége, de az irány mindenképpen jó. 8

Messi - kicsit az első félidőben ki sikerült őt kapcsolni, de semmi nem állhatta útját, hogy a második félidőben feltámadjon. Meglőtte karrierje 400. LaLiga gólját...nem hiszem, hogy erre bármit is tudnék érdemben mondani. 400

Suárez - ez van akkor, amikor az ember a világ legjobb kilencese. És nem csak most. Hetek óta csak rázza, és rázza, a kritikusokat meg nem igen hallani. Nem büdös a védekezés, nem büdös az áldozatokkal járó mezőnymunka, beleáll, pontosan és elszántan csinálja, lő két gólt, ad egy gólpasszt, és 90 percen át üvölt a bíróval. Kell még ezen kívül bármi más tőle? Meccs embere, és ezt vastagon aláhúzva. 10